Farnost Herálec u Havlíčkova Brodu

 

DUCHOVNÍ SPRÁVA

P. Mgr. Jakub Jan Sarkander Med, OPraem. (administrátor excurrendo)

POŠTOVNÍ ADRESA

č. p. 27
582 54 Úsobí   telefon: 777610503

   E-MAIL: rkf.heralec@dihk.cz

V této farnosti se konají bohoslužby 1x měsíčně a jsou zapsány ve společném seznamu bohoslužeb na těchto stránkách,

pořad bohoslužeb je též na vývěsce kostela. 

 

FARNÍ KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE V HERÁLCI

U HAVLÍČKOVA BRODU

Nejstarší zmínka o kostele je už z 13. století. Kolem roku 1280 byl opevněn a chráněn vodním příkopem (rybníkem). Kostel patřil pražskému biskupovi. Podle zápisu úsobského faráře Bernarda Näumanna byl ve válkách švédských dvakrát vypálen (asi roku 1643 a 1674). Přestavbu vedl v letech 1678 – 1679 Markus Negner z Německého Brodu.  Roku 1678 byla přistavěna věž s makovicí a zavěšeny tři zvony od jihlavského zvonaře Kristiána Joschina. Strop byl zaklenut až v roce 1729.

 

18. září 1780 nový požár velmi poničil kostel, zvláště shořela střecha, varhany a rozlily se zvony. Zničeny byly i dvě monstrance a jeden stříbrný kalich.  

 Roku 1781 byl kostel znovu pokryt nákladem 1758 zlatých a to pod vedením mistrů tesařských Kolaříka z Humpolce a Meda z Boňkova. Čtyři nové zvony ulil znojemský zvonař Jan Jiřík Scheichl o hmotnosti 521, 416, 288 a 60 liber. 

 

 V roce 1782 byly postaveny nové varhany varhanářem z Dačic a to za 180 zlatých.

Roku 1873 při velkém požáru v Herálci byl kostel značně poničen a z rozhodnutí vrchnosti byl v následujících letech zbořen a postaven nynější.

V současné podobě je kostel postaven ve slohu pseudogotickém a to v letech 1876 – 1880. Byl slavnostně konsekrován biskupem královéhradeckým Josefem Haisem o 4. neděli říjnové, dne 24. října 1880.

 

Podrobnosti:

Byl vypracován nový plán na nový kostel, který byl svěřen uměleckému znalci a akademickému malíři Bedřichu Wachsmannovi, plán kolaudoval pražský stavitel Bělský. Plán byl schválen počátkem roku 1876. Stavbu řídil Jan Nep. Stejskal, správce velkostatku v Herálci. Stavitelem byl Jan Martin z Humpolce.  

Po dobu přestavby farního chrámu se bohoslužby konaly v proztimní kapli postavené na náměstíčku. Na místě hlavního oltáře kaple dnes stojí socha svatého Floriána.

Počátkem jara roku 1877 se započalo se stavbou. Proti původnímu kostelu je posunut asi o 5,5 metru k jihu a je též o tolik prodloužen k východu. Kostel ma na délku 35 metrů a na šířku 18 metrů. Základní kámen nového kostela byl posvěcen 12. srpna 1877. Okna vsazená do olova byla zhotovena v Pelhřimově.

Hlavní oltář svatého Bartoloměje zhotovil truhlář Karel Votýpka z Prahy a pozlatil jej Emanuel Kopáček  též z Prahy. Obraz hlavního oltáře namaloval ředitel malířské akademie pan A. Lhota. Se svatým Bartolomějem uprostřed jsou na obraze vymalováni ještě čtyři další světci: svatý Václav, svatý Vojtěch, svatý Ladislav a svatý Bohumír.

 

V okolí kostela směrem na Pavlov je starý hřbitov z 19. Století. Nachází se zde řada historicky cenných empírových náhrobků, které na toto místo byly přeneseny pravděpodobně ze zrušeného hřbitova, který byl přímo u starého kostela svatého Bartoloměje.

Pokud budete hledat farní budovu, tak ji nenajdete, byla biskupstvím prodána a následně zbourána. Z budovy najdete jen Zeď nářků.  Je tedy otázkou doby, kdy bude kostel jako památka někomu věnován. O kostel pečuje hrstka věřících a ostatní farníci svoji víru nepraktikují.

 

Obdivuji se obyvatelům Herálce, kteří dokázali za 3 roky vybudovat a praktikovat svoji víru do výstavby tak skvělé památky kostela svatého Bartoloměje. Je na každém z nás k jakému odkazu se přihlásíme, jaký etický kodex budeme praktikovat a jak předáme své morální zásady naší budoucnosti. Veškeré příspěvky rád zařadím do těchto stránek.

Vladimír Pavlas správce stránek - E-mail: pavlasvlad@seznam. cz